Öğretmen Strateji Belgesi Nedir?

Son zamanlarda tv haberlerinde öğretmenlerle ilgili çokça habere rastlıyoruz.Öğretmenlerin yetiştirilmesinden öğretmen maaşlarına kadar birçok değişiklik olduğu konuşuluyor.Bütün bu değişiklikleri haberimizde öğrenebilirsiniz

Öğretmen Strateji Belgesi Nedir?
Öğretmen Strateji Belgesi Nedir? Duran Can Ateş
Bu içerik 4295 kez okundu.


Öğretmenler nasıl yetiştirilecek? Devlet alımları hangi koşullarda yapılacak? Öğretmenlerr işe devam ederken performans ölçümleri nasıl yapılacak? Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), yayınladığı Öğretmen Strateji Belgesi ile bütün bu soruları yanıtlamış oldu.Yayınlanan belge, eğitim fakültelerinden başlayıp atama sürecine  kadar  önümüzdeki 6 yılın adeta bir yol haritası niteliğinde.
Öğretmen Strateji Belgesi Nedir?


Resmi Gazete’de yayımlanan Öğretmen Strateji Belgesi 2017 ve 2023 yılları arasını kapsıyor.Yayımlanan belgede öğretmen yetiştirmekten, öğretmenlerin istihdam edilme şekline  kadar süreç ayrıntılarıyla  anlatılmaktadır. Öğretmen Strateji Belgesi’nde ilk hedef kaliteli ve yetkin öğretmenler yetiştirmek olarak belirlenmiş durumda.Bu amaç için ilk olarak   öğretmen yetiştirme programları kapsamlı olarak ele alınacak.Bu doğrultuda bazı  akademisyenler gözlem yapmak amaçlı ilk ve orta dereceli okullarda görevlendirilecek. Eğitim fakültelerinde okuyan öğretmen adayları program tercihlerini fakülteye girmelerinin ardından gerçekleştirebilecekler. Mesleğe uygun olmayanlar adaylar  başka fakülte ve bölümlere geçiş yapma hakkına sahip olabilecek.


Öğretmen Strateji Belgesi’nde ikinci aşama ise öğretmen seçimi olarak belirlenmiş durumda.Bu aşamaya  göre bundan sonra  yazılı sınav yanı sıra  adayların psikososyal becerileri, ürün seçki dosyası ve mülakat da alım seçimlerinde kullanılacak. Köklü değişimlerden biri de adaylar danışman öğretmen eşliğinde iş başı denemesinden geçirilecek.Memur alımlarında  gerekli takdirde eğitim fakülteleri haricindeki fakültelerden de öğretmen ataması yapılabilecek.
Öğretmen Strateji Belgesi içeriğinin üçüncü aşaması ise meslek sürerken

yapılan değerlendirmeler olarak belirlenmiş.Belgenin bu aşamasına göre hali hazırda mesleğini icra eden  öğretmenler 4 senede bir yeterlilik sınavına girecekler. Sınav sonuçları terfi ve hizmet puanı hesaplamasında kriter olarak değerlendirilecek. Artık okullar bölgesel, çevresel ve kurumsal açıdan kategorize edilecek. Dezavantajlı okullarda görev alan öğretmenlere ek ücret, hizmet puanı, yer değiştirme ve yurtdışı eğitimde öncelik gibi imtiyazlar sağlanacak.

Öğretmen Strateji Belgesi Nedir? Öğretmen Strateji Belgesi Öğretmen Strateji Belgesi ne işe yarar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hastanelere kura ile 2064 işçi, personel memur alımları! Başvuru adımları
Hastanelere kura ile 2064 işçi, personel memur alımları! Başvuru adımları
Özel İdareler En Az İlkokul 15 Temizlik İşçisi Alımları İlanı
Özel İdareler En Az İlkokul 15 Temizlik İşçisi Alımları İlanı