Egzersiz Öncesinde Neler Yenmeli?

Aşağıdaki bilgilerde egzersiz öncesinde nelerin yenmesi gerektiği konusunda detaylı bilgilere yer verilmiştir. Spor insan sağlığı için en önemli konu başlıklarından bir tanesidir. Bu nedenle de spor öncesinde enerji ihtiyacınızı karşılayabilmek için yeterli düzeyde beslenmeniz gereklidir.

Egzersiz Öncesinde Neler Yenmeli?
Egzersiz Öncesinde Neler Yenmeli? Duran Can Ateş
Bu içerik 2120 kez okundu.

Araştırmalar bizlere gösteriyor ki egzersiz öncesinde tüketilen besinlerin glisemik etkileri performansınızı doğrudan etkiliyor. Özellikle de bisikletçiler üzerinde yapılmış olan bir araştırmadan yola çıkacak olursak bir gram karbonhidrat içeren besinlerin enerji üzerinde ciddi bir faydası var. Örneğin mercimek, fırında patates, ya da şekerli su gibi gıdalar vücudun enerjisini ciddi anlamda etkiliyor. Buradan yola çıkarak bakacak olursak besinlerin tüketilmesinin ardından yorgunluk süreleri de şu şekilde değişiklik gösteriyor.

  • Mercimek                                             117
  • Glikoz                                                  108
  • Su                                                         99
  • Patates                                                 97

Mercimeği yiyen bir sporcu düşük glisemik indeks almış olduğu için patatese göre egzersiz süresini de 20 dakika kadar uzatabiliyor.  

Düşük Glisemik İndeks

70 kilo civarında olan bir erkeği ele aldığımız da vücudunda depolanmış bir şekilde yaklaşık olarak 1800 kalorilik bir karbonhidrat vardır bunun yanı sıra 60 bin ile 100 bin arasında bir yağ depoladığı görülebilir. Dayanıklı bir sporcu iseniz örneğin vücut geliştirmeci o zaman bu oran çok önemli değildir. Ancak karbonhidrat onlar için sınırlayıcı olan bir durumdur.

Düşük tempoda yapılan egzersizleri ele aldığımız da mesela yürüyüşlerde kaslar öncelikli olarak yağları kendisine yakıt olarak kullanmaya başlayacaktır. Ancak koşu ya da yüksek tempoda spor yaptığınız da bu kez vücudunuz glikojeni yakıt olarak kullanır.

Beyin ve Kaslar için Glikoz Şart!

Vücutta tükenmiş olan kas glikojeni sporcuların çok hızlı bir şekilde tükenmesine neden olur. bunun yanı sıra karaciğer glikojeni bittiğinde ise sporcunun da bitmiş olduğu görülmektedir. Karaciğer glikojeninin kan akışına karışma nedeni beyin için gerekli olan kan şekeri düzeyinin de normal seviyede tutmasını sağlamasıdır.

Kas glikojeni azaldığında sporcu kimliğini taşıyan kişi konsantre olmakta güçlük çekecektir. Ve bu da kendisinin sersemlemiş olmasına neden olur. unutulmaması gereken şey beynimizin ve de kaslarımızın gelişmesi ve görevini tam olarak yapabilmesi için enerjiye bunun içinde glikoza ihtiyacı vardır. 

egzersiz beslenme sporcu beslenmesi spor öncesinde beslenme beslenme nasıl olmalı sporcu beslenmesi nedir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İŞKUR Üzerinden Fatura Tahsilatçısı, Vardiya Amiri ve Sekreter Alımı Yapılacak
İŞKUR Üzerinden Fatura Tahsilatçısı, Vardiya Amiri ve Sekreter Alımı Yapılacak
201 İlkokul Mezunu Belediye İşçisi, Lise ve Üniversite Mezunu Memur Alımı Yapılacak
201 İlkokul Mezunu Belediye İşçisi, Lise ve Üniversite Mezunu Memur Alımı Yapılacak