Bayan Polis Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

4 yıllık bir üniversite mezunu bayansanız o zaman KPSS’ye girmeniz gerekiyor burada başvuru için yeterli puanı aldıktan sonra POMEM sınavına başvuru hakkı kazanmış oluyorsunuz.

Bayan Polis Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?
Bayan Polis Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? Duran Can Ateş
Bu içerik 24824 kez okundu.

Pek çok kurumda olduğu gibi Emniyet Genel Müdürlüğü de kendi bünyesinde çalıştırmak üzere bayan polis memuru alımı yapıyor. Bu alımlar ise her yıl düzenli bir şekilde gerçekleştiriliyor. Bayanlar erkek adaylar gibi aynı sınav sürecinden geçmek zorunda. 

Türkiye’de polis alımları artık eskiden olduğu gibi polis okullarından gerçekleştirilmiyor. Bu okulların yerine kurulmuş olan POMEM veya PMYO’lar polis mezunu çıkarmakta. Ancak burada önemli bir ayrıntı vermek gerekirse kadın polis kontenjanı erkek polislere göre ciddi oranda azdır. Eğer lise mezunu bir bayansanız o zaman PMYO sınavına girerek polis olma hakkınızı kullanabilirsiniz. Bir bayanın polis olabilmesindeki en önemli etken yaş unsudur. Yani PMYO’ya başvuruda bulunabilmesi için 26 yaşından gün almamış olmak gerekir.

Eğer ki yaşınız bunun için uygun ise o zaman YGS’ye de girmiş olmanıza bakılır. YGS’den taban puanı alan her bayan adayı başvuruda bulunabilir ve PMYO’lardaki mülakatlara katılma hakkı sağlamış olur. Burada Sağlık, spor, yazılı mülakatlar söz konusu olacaktır bunlarında başarıyla geçilmesi halinde iki yıllık bir polis eğitimi süreci başlar

4 yıllık bir üniversite mezunu bayansanız o zaman KPSS’ye girmeniz gerekiyor burada başvuru için yeterli puanı aldıktan sonra POMEM sınavına başvuru hakkı kazanmış oluyorsunuz. Yine burada da aynı şekilde sağlık, spor, yazılı mülakatlara giriyorsunuz ve altı aylık bir eğitimin ardından göreve geçebilme hakkı kazanıyorsunuz.

Farklı bir yok ise FYO sınavıdır. Bu şekildeki adayların üniversitelerin 4,5 ya da 6 yıllık bölümünü bitirdikten sonra son 2 . yılında komiser yardımcısı olarak göreve başlayabilir. 

polis memuru bayan polis polis olmak bayan polis nasıl olunur polis olmak istiyorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hastanelere kura ile 2064 işçi, personel memur alımları! Başvuru adımları
Hastanelere kura ile 2064 işçi, personel memur alımları! Başvuru adımları
Özel İdareler En Az İlkokul 15 Temizlik İşçisi Alımları İlanı
Özel İdareler En Az İlkokul 15 Temizlik İşçisi Alımları İlanı