Yeminli Tercüman Olmak İçin Şartlar

Yeminli tercüman olabilmeniz için öncelikli olarak sabıka kaydınız olmaması gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekiyor.

Yeminli Tercüman Olmak İçin Şartlar
Yeminli Tercüman Olmak İçin Şartlar Duran Can Ateş
Bu içerik 7057 kez okundu.

Yeminli tercüman bir insanın ne zaman ihtiyacı olacağını bilmediği bir meslek grubudur. Bazen hayatımda hiç ihtiyaç duymadım dediğiniz anda bu meslekle yüz yüze kalmak zorunda olabilirsiniz. Hatta tercümanlık için insanlık tarihinin en eski mesleklerinden diyebiliriz. Tercümanların öyle büyük etkisi vardır ki yeri gelmiş savaşa neden olmuş yeri gelmiş suçsuz bir insanı da ipten almıştır. Günümüzde ise tercümanlar sayesinde iş dünyasında milyarlarca liralık sözleşmelere imza atılmaktadır. Peki, ciddi anlamda insanlığa faydalı ve aranan bir meslek olan yeminli tercüman olmak için şartlar nelerdir biliyor musunuz?

Yeminli Tercüman Nasıl Olunur?

Yeminli tercüman olabilmeniz için öncelikli olarak sabıka kaydınız olmaması gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekiyor. Herhangi bir şekilde yeminli bir tercüme bürosunda çalışıyor olmalısınız. Size yeminli tercüman unvanını verecek olan noterin il sınırları içerisinde oturduğunuz gösteren bir ikametgah belgesi. Son olarak ise hangi dil konusunda yeminli tercümanlık verecekseniz o dili çok iyi derece de bildiğinize dair diploma ve dil okulu sertifikası. 

Türkiye’de bu ünvanlı yalnızca noterler vermektedir. Eğer ki yukarıdaki şartlara uyuyorsanız o zaman istediğiniz bir noterden kendinize belge düzenletmeniz gerekiyor.  Noterler yukarıdaki tüm belgeleri karşılıyor olsanız bile güven duygusunu hissetmediklerinde size bu belgeyi vermeme hakkına sahiptir.

Yeminli bir tercüme bürosunun dışında çalışanlar her ne kadar o dil hakim bile olsalar yeminli tercümanlık yapamazlar.   

100 BİN İŞKUR İŞ İLANI İÇİN TIKLAYINIZ

MEMUR ALIM İLANLARINDAN ANINDA HABERİNİZ OLMASINI İSTİYORSANIZ TIKLAYINIZ

memur memur alımları tercüman tercümanlar hakkında tercüman nasıl olunur

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
13 Farklı Alanda 690 Paketleme İşçisi Alınıyor! Evde Çalışma İmkanı!
13 Farklı Alanda 690 Paketleme İşçisi Alınıyor! Evde Çalışma İmkanı!
TYP 13 Mart Yeni ilan! İl Özel İdaresi Personel Alımı Yapıyor
TYP 13 Mart Yeni ilan! İl Özel İdaresi Personel Alımı Yapıyor