Öğretmenlerde Doğu Görevi Kaç Yıl?

Şu an Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlere üç yıllık zorunlu bir hizmet uyguluyor. Buna ise şark görevi deniliyor. Fakat birçok öğretmende sağlık durumu ya da eş durumunu beyan ederek özür ataması haklarını kullanıyorlar.

Öğretmenlerde Doğu Görevi Kaç Yıl?
Öğretmenlerde Doğu Görevi Kaç Yıl? Duran Can Ateş
Bu içerik 76651 kez okundu.

Milli Eğitim Bakanlığı kadrosunda çalışan her öğretmen mutlaka doğu ve güneydoğu görevi yapmak durumunda. Bu görev zorunlu olarak her öğretmen için 4 yıl süresince ön koşulmuştur. Ancak bu bölgelerin yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığının öğretmenler çin il içerisinde  zorunlu rotasyon üzerinde de çalıştığı haberleri geliyor. Yeni hazırlanacak olan sistemde özellikle de görevlerinde deneyimli olan öğretmenlerin de bölgede 4 yıl boyunca çalışması gerektiği belirtiliyor. Bu yeni yasanın dershaneler yasasına eklenecek olan bir iki madde ile netlik kazanacak.

Aslında bu düzenlemenin de oldukça büyük risk taşıdığını tahmin ediyoruz. Özellikle de öğrenciler ve öğretmenler açısından. Haberin duyulmasının ardından ise bir çok öğretmen konuya tepkisini gösterdi. Zorunlu rotasyon şeklinde adlandırılan bu eğitimin amacı ise Doğu ve Güneydoğ bölgelerinde çalışan öğretmenlerin batıdaki öğretmenler kadar tecrübe sahibi olması. Çünkü Türkiye’de birçok öğretmen ilk dönemlerde gittikleri zorunlu görevlerini tamamladıktan sonra bölgede kalmak istemiyorlar ve hemen iç Anadolu ya da batıya doğru tayin istiyorlar. Bu da bu bölgede yaşayan öğrencileri olumsuz yönde etkiliyor.

3 yıl zorunlu ama…

Şu an Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlere üç yıllık zorunlu bir hizmet uyguluyor. Buna ise şark görevi deniliyor. Fakat birçok öğretmende sağlık durumu ya da eş durumunu beyan ederek özür ataması haklarını kullanıyorlar. Bu da demek oluyor ki üç yıllık zorunlu bir eğitim sürecinde öğretmenler ilk yılını doldurur doldurmaz bölgeden ayrılıyorlar. 

Öğretmen doğu görevi kaç yıl sürer öğretmenlik

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara Ön Lisans, Lisans Mezunu 50 Zabıta Alacak
Ankara Ön Lisans, Lisans Mezunu 50 Zabıta Alacak
Hastanelere kura ile 2064 işçi, personel memur alımları! Başvuru adımları
Hastanelere kura ile 2064 işçi, personel memur alımları! Başvuru adımları