Memurlarda Refakat İzni Ne Kadar?

Memurların da çalışma hayatı kadar bir de özel hayatları var dolayısıyla bu özel hayatları içerisinde bakmakla yükümlü olduğu kişilerin olduğu unutulmamalıdır.

Memurlarda Refakat İzni Ne Kadar?
Memurlarda Refakat İzni Ne Kadar? Duran Can Ateş
Bu içerik 2766 kez okundu.

Memurlarda refakat izni ile ilgili makalemize başlamadan önce refakat kelimesinin tanımlamasının ne demek olduğunu öğrenerek başlayalım. Refakat eşlik etmek anlamına gelir dolayısıyla eşlik edeceğiniz kişinin hasta ya da hasta yanında kalıyor olması gerekir. Memurlar için refakat izni 657 sayılı kanunun 105. Maddesinde belirtilmiştir. Bu kanun devlet memurları içindir ve kanunda yazan rakam 3 ay olarak belirtilmiştir. Ancak gerekirse ek olarak 3 aylık bir süre daha verilebilir.

Memurların da çalışma hayatı kadar bir de özel hayatları var dolayısıyla bu özel hayatları içerisinde bakmakla yükümlü olduğu kişilerin olduğu unutulmamalıdır. Eğer ki aile fertlerinden birisi ya da birinci derece yakını hastalık gibi durumla karşı karşıya kalırsa o zaman hastalık süresince de refakat etmesi sağlanmaktadır.

Ancak bir memura refakatçi izni verilebilmesi için bu durumunda sağlık kurulu raporuyla tespit edilmiş olması gerekir. Memurun refakatçilik yaptığı dönem içerisinde her hakkı da saklı kalır. Aynı hasta için iki memurun refakatçi izni kullanması mümkün değildir.  Aksi halde memura refakat izni verilmez. Refakat izni raporu yurt dışından alınmış olduğu durumlarda, raporun alınan ülkenin mevzuatına uygunluğu ve alındığı ülkenin mevzuatında hastalık durumunda sağlık kurulu raporu tanzimi yapılıp yapılmadığı durumda dış temsilcilikten onay alınmalıdır. Sağlık kurulu raporunda “refakat edilmediği takdirde hayati tehlike bulunduğu” ve “sürekli ve yakın bakım gerektirdiği” ifadelerinin ikisi de yazılı olmalı, ama refakatçinin adı ve soyadının bulunması zorunlu değildir.

memur memur refakati refakat izni refakat etmek

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
13 Farklı Alanda 690 Paketleme İşçisi Alınıyor! Evde Çalışma İmkanı!
13 Farklı Alanda 690 Paketleme İşçisi Alınıyor! Evde Çalışma İmkanı!
TYP 13 Mart Yeni ilan! İl Özel İdaresi Personel Alımı Yapıyor
TYP 13 Mart Yeni ilan! İl Özel İdaresi Personel Alımı Yapıyor