Zabıt Katibi Nasıl Olunur?

Zabıt katibi adliyelerde, icra dairelerinde, seçim kurullarında, cezaevlerinde gibi yerlerde görev alan ve yazışmaları yapan kişilerdir. Başvuru yapacak olan adaylara www.kamumemuru.com ekibi olarak başarılar dileriz.

Zabıt Katibi Nasıl Olunur?
Zabıt Katibi Nasıl Olunur? Duran Can Ateş
Bu içerik 1817 kez okundu.

Zabıt Katibi Nasıl Olunur?

Türkiye geneli çok sayıda şehirde faaliyet gösteren Özel sektör ve kamu kurumlarının personel alımlarını siz değerli okurlarımıza sunuyoruz bunun yanında zabıt katipliği hakkında bilgiler veriyoriyoruz buna göre, Zabıt katibi adliyelerde, icra dairelerinde, seçim kurullarında, cezaevlerinde gibi yerlerde görev alan ve yazışmaları yapan kişilerdir. En çok faaliyet gösterdikleri yerler adliyelerdir. Adalet bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren memurlardır. Başvuru yapacak olan adaylara www.kamumemuru.com ekibi olarak başarılar dileriz.

 

ALIMLARA İLİŞKİN DETAYLAR

 

Ülkemizde işsizliği önlemek ve işverenleri personel konusunda istihdamları doğru şekilde yapmak için sürekli personel alım ilanları yayınlanmakta, Adalet Bakanlığı Zabıt Katibi en çok faaliyet gösterdikleri yerler adliyelerdir. Adalet bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren memurlardır. Zabıt katibi alımı da Adalet Bakanlığı tarafından yapılır. Hemen her sene ihtiyaca göre kontenjan belirlenerek ilana çıkılır. Zabıt katipleri en az lise mezunu olanlardan alınır. Lise, önlisans ya da lisans mezunları zabıt katibi olabilirler. Adaylar eğitim seviyesine göre girdiği KPSS sınavından en az 70 puan almalıdır. Liselerde adalet bölümünden mezun olanlar, adalet MYO mezunu olanlar gibi kişiler bu alanda istihdam edilirler. Ancak eğitim şartı olarak adalet mezunu olmak şart değildir. İyi derecede daktilo ya da bilgisayar kullandığına dair MEB sertifikası olan herkes başvuru yapabilir. Başvuru yapacak adaylara başarılar.

 

BAŞVURU ŞART VE DETAYLARI

Personel alımlarına hız veren kurumlar ilanlar yayımlamaya devam etmekte buna göre, Adalet bakanlığı tarafından yayınlanan zabıt katibi alımı ilanı ile aranan şartlar belirtilir. Genelde 19 yaşını doldurmuş ve 35 yaşını doldurmamış olma şartı aranır. Şartları sağlayan adaylar adliyelerdeki adalet komisyonlarına başvuru yaparlar. Puan sırlamasına göre kontenjanın 20 katına kadar liste yapılır ve listeye giren adaylar 3 dakikada 90 kelime yazmaları gereken uygulamalı sınava girer. Bu sınavdan başarılı olanlar sözlü sınava girer. Zabıt katibi olmak için adaylar sözlü sınava da alınacaktır. Uygulamalı ve sözlü sınavdan başarılı olan adaylar, güvenlik soruşturmasından da geçerse işe başlayabilecektir. Başvuru yapacak olan adaylara www.kamumemuru.com ekibi olarak başarılar dileriz.

 

 

www.kamumemuru.com MEB KPSS Adalet Bakanlığı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Adliyelere En Az Lise Mezunu KPSS İle 4 Bin 170 Zabıt ve İcra Kâtibi Alımı Yapılacak
Adliyelere En Az Lise Mezunu KPSS İle 4 Bin 170 Zabıt ve İcra Kâtibi Alımı Yapılacak
Kültür Bakanlığı: 500 Kütüphaneci ve 285 Memur Alımı Yapılacak
Kültür Bakanlığı: 500 Kütüphaneci ve 285 Memur Alımı Yapılacak