Güçlü Çocuk Şahsiyeti Güçlü Öğretmenle Ortaya Çıkar

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Manisa düzenlenen programda, milletvekilleri, iş insanları, hayırseverler, muhtarlar ve STK temsilcileriyle bir araya geldi.

Güçlü Çocuk Şahsiyeti Güçlü Öğretmenle Ortaya Çıkar
Güçlü Çocuk Şahsiyeti Güçlü Öğretmenle Ortaya Çıkar Osman Atalay
Bu içerik 1140 kez okundu.

Bakan Selçuk, 2023 eğitim vizyonu kapsamında illere ziyaretler gerçekleştirip sahadaki paydaşlarla görüşüp istişareler yapıp, eğitimle ilgili konuları geliştirmek istediklerini söyledi. 

Bakan Selçuk, Millî Eğitim Bakanlığı olarak eğitimi ekonomi ve demokrasiyle buluşturmayı hedefleyen bir bakış açısına sahip olduklarını, eğitimi kapalı ortamlarda, sınıflarda yapılan bir faaliyet olarak değil, üreten, ekonomik bir girişim olarak gördüklerini, tüm bu hususları da demokrasiyle taçlandırmak istediklerini ifade etti. 

Eğitimin Türkiye´nin milli ödevi olduğunu vurgulayan Selçuk, gelecek için bir eğitim vizyonu oluşturmak istediklerini, şu anki eğitim sistemini zamanın ruhuyla yeniden yorumlamak gerektiğini kaydetti. 

Bakan Selçuk, Türkiye´de eğitimde pek çok başarılı adımlar atıldığına dikkati çekerek, "2003´te Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı iken keşke elimizde şu imkanlar da olsa dediğimiz her şeye bugün sahibiz. 

Eğitim sistemimiz kötüydü, şimdi biz çok güzel işler yapıyoruz demek doğru değil. Geçmişte emeği geçen herkese şükran borçluyuz. Geçmişle kavga ederek eskiden yapılanları gerekli gereksiz eleştirmememiz gerekiyor.

Dünyada yaşanan gelişmelerin eğitimin yönünü bambaşka bir yöne çevirdiğine işaret eden Selçuk, "2040´a gelindiğinde dünya tarihinde hiç karşılaşılmadık bir kırılma bizi bekliyor, bambaşka bir dünya geliyor. 

Bugün okula başlayan çocuklar dahil dünyadaki herkesin bu tarihlerde büyük bir tıkanma yaşayacağını düşünüyorum. Çünkü o tarihlerde bugünkü işlerin yüzde 70´ini robotların yapacağı öngörülüyor. 

İnsanlara yazılım yüklenecek bir yönteme gidiyoruz. Yani dijital olanın fiziksel ve biyolojik olanla bir bedende buluşacağını biliyoruz. Dünyanın gittiği yeri iyi sorgulamamız gerekiyor.

Güçlü çocuk şahsiyeti güçlü öğretmenle ortaya çıkar

Selçuk, eğitimin medeniyetin aracı olması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti: "Eğitim bizim çocuklarımıza kendi dünya görüşlerimizi pompalayacağımız bir araç değildir. 

Eğitim bir gelecek tasavvuru ve tasarımı için bir araçtır. Bizim çocuklarımız için bir atmosfer oluşturmakla ilgili bir husustur. İnsan kendi şahsiyetini kendi bina eden bir varlıktır. Ancak güçlü bir öğretmen şahsiyeti varsa güçlü bir çocuk şahsiyeti ortaya çıkar. 

Sınav üzerine kurulu sistemi düzenlenmesi gerektiğini aktaran Selçuk, şöyle devam etti: "Biz bunu düzenleyemezsek önümüzde büyük problemler var. Şunu demek istiyorum, biz çocuklarımızın hayatını, çocukluğunu ergenliğini bir sınav üzerine yazıyoruz. 

Şimdi şöyle bakıyoruz, eğer biz okullarımız arasındaki imkan ve öğrenme kabiliyetleri arasındaki farkı azaltmazsak sınavın baskısı azalmaz.  Sınav baskısının azalması için okullar arasındaki farkı azaltmamız gerek. Bu Manisa´nın ödevidir. Manisa imkanı en iyi olan okulla en kısıtlı okul arasındaki farkı azaltacak. 

Selçuk, sınav sisteminin ezber üzerine kurulduğunu dile getirerek, "Bugün sınav sonuna kadar bazı şeyleri unutmayan öğrenciler unutmadığı için başarılı oluyorlar. 

Eğer bu çocuklar belirli terbiye sisteminde geçemiyorlarsa bütün bu sınav baskısında dolayı düğün, cenaze, bayram, misafir bilmez bir gençliğe doğru gidiyorsa biz bunu çözmek zorundayız. 

Manisa´nın ödevi sadece yeni derslik değil, ya da filanca sınavda başarılı olmak değil. Eğitimde bizim çıtamız küresel rekabet olmalı, dünya ile yarışmak istiyoruz. Biz bunu istiyorsak eğitimin kalitesini dünya standartlarına getirmeliyiz.

Asıl olan öğretmendir, öğretmene yatırım yapmaktır

Eğitimin merkezinde öğretmenler olduğunu hatırlatan Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü: "Asıl olan öğretmendir, öğretmene yatırım yapmaktır. Bu yüzden merkezde öğretmen var, onu güçlendirmemiz itibarına itibar katmamız lazım. 

Tüm bunlar inşallah bu süreç içerisinde meslek kanunlarını yaparak, bazı özlük haklarını iyileştirerek yapabiliriz. Hepsini planladık anlaşmalarını protokolleri imzaladık, sektörlerle çalışmaları yaptık. Ve iş başladı tekerlek dönüyor ve büyük bir ivme ile dönecek.

Bakan Selçuk, programın ardından Valiliğe geçerek valilik şeref defterini imzaladı. Daha sonra Özel Manisa Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´ne (MOSTEM) geçen Bakan Selçuk, okuldaki derslikleri ve atölyeleri inceledi, çalışmalarla ilgili idarecilerden, öğretmenlerden ve öğrencilerden bilgi aldı. Bakan Selçuk, son olarak, “Ziya Öğretmenle Buluşma” programı kapsamında eğitim yöneticileriyle bir araya geldi.

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Manisa düzenlenen programda milletvekilleri iş insanları hayırseverler muhtarlar ve STK temsilciler Selçuk 2023 eğitim vizyonu Bakan Selçuk Millî Eğitim Bakanlığı eğitim ekonomi eğitim v

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
13 Farklı Alanda 690 Paketleme İşçisi Alınıyor! Evde Çalışma İmkanı!
13 Farklı Alanda 690 Paketleme İşçisi Alınıyor! Evde Çalışma İmkanı!
TYP 13 Mart Yeni ilan! İl Özel İdaresi Personel Alımı Yapıyor
TYP 13 Mart Yeni ilan! İl Özel İdaresi Personel Alımı Yapıyor