ÖSYM Sınavında Türkiye Birincisi Oldu Ama…

ÖSYM Sınavda Türkiye birincisi oldu fakat ataması gerçekleşmedi. Atama talebine yanıt olarak söz konusu kadroya atamanız uygun görülmemiştir.

ÖSYM Sınavında Türkiye Birincisi Oldu Ama…
ÖSYM Sınavında Türkiye Birincisi Oldu Ama… Osman Atalay
Bu içerik 2052 kez okundu.

Sınavda Rengin Türk, aldığı 77.760 puan ile Türkiye birincisi oldu. Türk, Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Klinik Eczacılık Anabilim Dalı'nı birinci tercih olarak yazdı.

Türk'ün tercihi doğrultusunda yerleştirmesi de yapıldı. Türk 9 Kasım günü, tüm evraklarını Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanlığına gönderdi.

Türk'e yanıt 25 Ocak 2019'tarihinde verildi. Ege Üniversitesi Rektörlüğü'nden gelen yazı ise şöyle: Türk'ün, uzmanlık eğitimi için atamasının 657 Sayılı Kanunun 48. maddesi gereği yapılamadığı belirtilerek "Söz konusu kadroya atanmanız uygun görülmemiştir.

Rengin Türk, gelen bu yazıya 4 Şubat günü hemen itirazda bulundu. Yapılan itiraz sonrası da netice bir türlü değişmeyince Rengin Türk, bu sefer İzmir İdare Mahkemesi'ne başvurdu.

Ege Üniversitesi'ne karşı açılan davada, yürütmenin durdurulması talep edildi. Davada müvekkil 657 Sayılı Kanun kapsamında kendisine uygulanabilecek tüm şartları taşıyor.

Güvenlik soruşturmasına dair evrak da idareye verildi. Çok zor olan bir sınavda Türkiye 1.'si olan müvekkilin atamasının yapılmaması usul ve yasaya aykırı.

Müvekkilin ataması yapılması liyakat ilkesinin de bir gereğidir. Dava konusu idari işlem Anayasa'ya ve 657 sayılı kanuna da aykırı olduğunu söyledi.

ÖSYM Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Klinik Eczacılık Anabilim Dalı Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanlığı Ege Üniversitesi Rektörlüğü Ege Üniversitesi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
13 Farklı Alanda 690 Paketleme İşçisi Alınıyor! Evde Çalışma İmkanı!
13 Farklı Alanda 690 Paketleme İşçisi Alınıyor! Evde Çalışma İmkanı!
TYP 13 Mart Yeni ilan! İl Özel İdaresi Personel Alımı Yapıyor
TYP 13 Mart Yeni ilan! İl Özel İdaresi Personel Alımı Yapıyor