Devlet Çeyiz Parası Evlenme Yardımı Ödeneği Hesaplamaları ve Başvuruları

Devlet çeyiz parası, evlenme yardımı ve evlenme ödeneği nasıl alabilirim?

Devlet Çeyiz Parası Evlenme Yardımı Ödeneği Hesaplamaları ve Başvuruları
Devlet Çeyiz Parası Evlenme Yardımı Ödeneği Hesaplamaları ve Başvuruları Osman Atalay
Bu içerik 2069 kez okundu.

Evlenme Ödeneği, Evlenme Yardımı, Devlet Çeyiz Parası Nedir?

Çeyiz Hesabı uygulaması 2011 senesinde başlamış olup, Türk Vatandaşı ya da mavi kart sahibi evlenmemiş ve 27 yaşından evvel evliliğini yapacak olanların yararlandığı 18 yaşından küçüklerin ise veli ya da vasisi tarafın devlet tarafından belirlenen asgari tutardan az olmamak üzere katılımcı tarafından açılan hesaba 2019 sene için; 36 ay ile 47 ay arasında düzenli olarak para yatıranlara %20’si 6.000,00 TL.

Devlet desteği ile, 48 ay ile 59 ay arasında düzenli olarak para yatıranlara %22’si 7.500,00 TL.

Devlet desteği ile,60 ay ve üstünde düzenli olarak para yatıranlara %25’i 9.000,00 TL. devlet desteği ile,Bu uygulamadan aylık ödeme tercih edilecekse bir dönemde (çeyiz hesabı açtırılan tarihten itibaren 12 aylık süre) üçten çok ödemenin aksatılması, üç ayda bir ödeme tercih edilecekse bir dönemde birden çok ödemenin aksatılması, bir dönem içinde çeyiz hesabından ikiden çok defa para çekilmesi, çekilen para sonrasında hesapta kalan tutarın yatırılması gereken en az tutarın altında kalması durumlarında hesaba devlet katkısı ödenmez.

Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki kurumlarında barınmakta iken korunma kararı devam ederken evlenen kız çocuklarına 1983 senesinden itibaren 2828 Sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu’nun 32.maddesine göre evlenme yardımı verilmekte olup, 2019 sene için en yüksek devlet memuru maaşının 1,5 katı 8.000 + 1.500 = 9500 X 1,5 = 14.250,00 TL.

Evlenme yardımı verilmekte. Yardım tutarından hiçbir kesinti yapılmadan net olarak ödenir. Evlenme Ödeneği ya da Devlet Çeyiz Parası uygulaması 1978 senesinde başlamış olup, anne ve babası öldüğü için yetim aylığı alan kız çocuklarının evlenmeleri nede talep etmeleri durumunda almakta oldukları yetim aylıkları kesileceği için almakta oldukları yetim aylığının iki senelik tutarı 24 katı kadar toplam tutar kendilerine verilir.

2019 sene için yetim aylığı aylık 550,00 olup, 550 x 24 = 13.200,00 TL. Evlenme Ödeneği ya da Devlet Çeyiz Parası verilmekte.

Müracaatlar hak sahibinin maaş almakta olduğu SGK İl Müdürlüklerine dilekçe ile yapılmakta olup, evlenme işlemi nüfus kütüklerine işlenmeyenlerden evlenme cüzdanı istenmekte.

Yaş sınırı bulunmamakta olup, ilk defa evlenmek yeterlidir. Evlenme Ödeneği ya da Devlet Çeyiz Parası alarak evlenenlerden boşananlara daha evvel almakta oldukları maaşları iki sene süre ile verilmez.

İki sene sonra maaşlarını almaya devam edebilirler. Başvurular her banka tarafından açılacak çeyiz hesabı ile ve buna bağlı düzenli para yatırımı ile hak sahipliği olunacaktır.

Devlet çeyiz parası evlenme yardımı evlenme ödeneği nasıl alabilirim Evlenme Ödeneği Evlenme Yardımı Devlet Çeyiz Parası Nedir Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı SGK İl Müdürlükleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
13 Farklı Alanda 690 Paketleme İşçisi Alınıyor! Evde Çalışma İmkanı!
13 Farklı Alanda 690 Paketleme İşçisi Alınıyor! Evde Çalışma İmkanı!
TYP 13 Mart Yeni ilan! İl Özel İdaresi Personel Alımı Yapıyor
TYP 13 Mart Yeni ilan! İl Özel İdaresi Personel Alımı Yapıyor