Adliyelere En Az Lise Mezunu KPSS İle 4 Bin 170 Zabıt ve İcra Kâtibi Alımı Yapılacak

Adalet Bakanlığı bünyesine yapılacak olan 2019 yılı personel alım ilanı yayımlandı.

Adliyelere En Az Lise Mezunu KPSS İle 4 Bin 170 Zabıt ve İcra Kâtibi Alımı Yapılacak
Adliyelere En Az Lise Mezunu KPSS İle 4 Bin 170 Zabıt ve İcra Kâtibi Alımı Yapılacak Osman Atalay
Bu içerik 10013 kez okundu.

DPB ve bakanlığın sitesinde yer alan bu alım ilanlarında yer alan alımlarda en fazla kadro ise Katip kadrosu oldu.

ADLİYELERE KATİP ALIMI

2019 yılı alımlarına dair yayımlanan başvuru kılavuzunda yer alan detaylara göre:

Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü: 3 bin 71 Zabıt Katibi alımı yapacak.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü 1099 İcrat katibi alacak.

BAŞVURU KOŞULLARI

Söz konusu katip alımlarına yer alan iki ayrı branşa yapılacak alımlar için adayların sağlamaları gereken başvuru şartları aynı. Hem Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü bünyesine hemde Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü bünyesine yapılacak personel alımları için talep edilen başvuru koşulları şunlar.

DMK'da Yer Alan Genel Koşullar

Devlet Memurları Kanunu'nda yer alan ve adayların sağlamaları gereken başvuru koşulları arasında; Türk vatandaşı olmak,657 sayılı Kanunun 48/1-A/5 bendinde sayılan suçlardan mahküm olmamak, 657 sayılı Kanunun 53 üncü maddesi hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak, Kamu haklarından mahrum olmamak şartları bulunuyor.

Katip Alımı için Öğrenim Şartı

Haberimizin başında belirttiğimiz gibi Zabıt Katibi alım ilanına başvuru yapacak adayların lise, önlisans veya lisans düzeyinden birinden mezun olması yeterli. Ancak burada bilgisayar sertifikası ya da dersini almış olmak şartı devreye giriyor.  Bakanlık bu konuda şu ifadeleri kullandı.

Sertifika Gerektirmeyen Bölümler:

Fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulları, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet önlisans programı, adalet meslek lisesi veya diğer lise ya da dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümleri.

Sertifika ya da Ders Almış Olmak Şartı:

İlan edilen bölümlerin dışında kalan eğitim seviyelerinden mezun adayların aktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgelemeleri isteniytor. Ayrıca sertifika konusunda şu bilgi verildi.

Örgün eğitim yoluyla verilen bilgisayar ya da daktilografi dersini başarıyla tamamladığını resmi olarak belgeleyenlerden daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.

KPSS ve Yaş Şartı

İlana başvuru yapacak adayların KPSS'den en az 70 puan almış olmaları gerekiyor. Yaş şartı ise Zabıt ve İcra Katipleri için 35 yaşını bitirmemiş olmak şeklinde.

BAŞVURU İŞLEMLERİ

Söz konusu ilana başvuru yapacak adaylar, bakanlığın  sitesinden başvuru formu indirecekler. Bu form ile birlikte diğer başvuru evraklarını tamamlayacak adaylar başvurularını bulundukları illerdeki adalet komisyonlarına yapacaklar.

Adalet Bakanlığı bünyesine yapılacak olan 2019 yılı personel alım ilanı Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hastanelere kura ile 2064 işçi, personel memur alımları! Başvuru adımları
Hastanelere kura ile 2064 işçi, personel memur alımları! Başvuru adımları
Özel İdareler En Az İlkokul 15 Temizlik İşçisi Alımları İlanı
Özel İdareler En Az İlkokul 15 Temizlik İşçisi Alımları İlanı