ATM 'lerde Şok Eden Hata

Teknoloji bize hız kazandırıyor güvenli birçok işlem yapabilmemizi sağlıyor ancak belki bugüne kadar aklınıza gelmeyecek bir konunun da ATM’lerinde hacklenebileceği. ATM üretici bu gerçeği yaşadığı bir olay sonrasında öğrendi.

ATM 'lerde Şok Eden Hata
ATM 'lerde Şok Eden Hata Duran Can Ateş
Bu içerik 4036 kez okundu.

Geçtiğimiz hafta gömülü cihazları kırma paneli düzenlendi. Araştırmacılar ise yalnızca bilgisayarların değil aynı zamanda içerisinde çip bulunan her türlü cihazın hacklenebileceğini ortaya koydular. Bunun için internet bağlantısının da olması gerekiyor. 

Gömülü sistemler isminden de anlaşılacağı gibi tek bir işlev için üretilmiş cihazlar demek örneğin yazıcılar, tarayıcılar, güvenlik kameraları ve ATM’ler. Bu cihazların tahmin edildiği üzere tek bir işlemi var ve bu işlemin dışında başka bir iş yapmıyorlar. Buradan yola çıkarak şunu söyleyebiliriz ki bu sistemler üzerinde güvenlik bile tam anlamıyla uygulanmıyor.

Gömülü sistemler ciddi anlamda güvenlik açığı olabilecek durumda. Akıllı ev sistemlerini de buna örnek olarak gösterebiliriz. ATM’lerde mekanik olarak güvenli olsalar da dijital açıkları var.

Konuyla ilgili olarak IOActive güvenlik sistemleri müdürü Mike Davis, “daha önce Diebold Nixdorf ile bu konuda birçok kez görüştüğünü bildirdi. Davis, Nixdorf'a ATM'lerinni hoparlörlerinin bulunduğu üst kısımda bir güvenlik hatası olduğunu ve buradan bir USB girişe erişilebildiğini söyledi.”

 Bunu öğrenen Diebold Nixdorf, Davis'e göre açığı büyük bir tehlike olarak görmedi çünkü paralar ATM'nin alt kısmında bulunan bir kasada saklanıyordu. Şirket, bu açığın para çalınmasına olanak tanımayacağını söyleyince Davis şunları söyledi:

atmlerdeki hata ATM 'lerde Şok Eden Hata atm

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
13 Farklı Alanda 690 Paketleme İşçisi Alınıyor! Evde Çalışma İmkanı!
13 Farklı Alanda 690 Paketleme İşçisi Alınıyor! Evde Çalışma İmkanı!
TYP 13 Mart Yeni ilan! İl Özel İdaresi Personel Alımı Yapıyor
TYP 13 Mart Yeni ilan! İl Özel İdaresi Personel Alımı Yapıyor