istanbul evden eve nakliyat
depolama
depolama

ATM 'lerde Şok Eden Hata

Teknoloji bize hız kazandırıyor güvenli birçok işlem yapabilmemizi sağlıyor ancak belki bugüne kadar aklınıza gelmeyecek bir konunun da ATM’lerinde hacklenebileceği. ATM üretici bu gerçeği yaşadığı bir olay sonrasında öğrendi.

ATM 'lerde Şok Eden Hata
ATM 'lerde Şok Eden Hata Duran Can Ateş
Bu içerik 2621 kez okundu.
evden eve nakliyat üsküdar evden evenakliyat sariyer evden evenakliyat şişli evden evenakliyat ataşehir evden evenakliyat bahçeşehir evden evenakliyat pendik evden evenakliyat bakırköy evden evenakliyat beykoz evden evenakliyat göktürk evden evenakliyat çekmeköy evden evenakliyat kayaşehir evden evenakliyat maltepe evden evenakliyat evden eve nakliyat istanbul nakliyat istanbul evden eve nakliyat nakliyat nakliyat firmaları nakliye beykoz evden eve nakliyat maltepe evden eve nakliyat ayeşilköy evden eve nakliyat kurtköy evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat sarıyer evden eve nakliyat beşiktaş evden eve nakliyat çekmeköy evden eve nakliyat üsküdar evden eve nakliyat beylikdüzü evden eve nakliyat ataşehir evden eve nakliyat şişli evden eve nakliyat maslak evden eve nakliyat istanbul ofis taşıma istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat Çekmeköy Evden Eve Nakliyat
Şişli Evden Eve Nakliyat
Eşya Depolama
Halkalı Evden Eve Nakliyat
Kurtköy Evden Eve Nakliyat
Bakırköy Evden Eve Nakliyat
Büyükçekmece Evden Eve Nakliyat
Kağıthane Evden Eve Nakliyat
Şile Evden Eve Nakliyat
Tuzla Evden Eve Nakliyat
Sarıyer Evden Eve Nakliyat
Adalar Evden Eve Nakliyat
Maltepe Evden Eve Nakliyat
Göktürk Evden Eve Nakliyat
Kadıköy Evden Eve Nakliyat
Bahçeşehir Evden Eve Nakliyat
İstanbul Nakliyat
Pendik Evden Eve Nakliyat
Başakşehir Evden Eve Nakliyat

Tuzla Evden Eve Nakliyat

Yeşilköy Evden Eve Nakliyat

Geçtiğimiz hafta gömülü cihazları kırma paneli düzenlendi. Araştırmacılar ise yalnızca bilgisayarların değil aynı zamanda içerisinde çip bulunan her türlü cihazın hacklenebileceğini ortaya koydular. Bunun için internet bağlantısının da olması gerekiyor. 

Gömülü sistemler isminden de anlaşılacağı gibi tek bir işlev için üretilmiş cihazlar demek örneğin yazıcılar, tarayıcılar, güvenlik kameraları ve ATM’ler. Bu cihazların tahmin edildiği üzere tek bir işlemi var ve bu işlemin dışında başka bir iş yapmıyorlar. Buradan yola çıkarak şunu söyleyebiliriz ki bu sistemler üzerinde güvenlik bile tam anlamıyla uygulanmıyor.

Gömülü sistemler ciddi anlamda güvenlik açığı olabilecek durumda. Akıllı ev sistemlerini de buna örnek olarak gösterebiliriz. ATM’lerde mekanik olarak güvenli olsalar da dijital açıkları var.

Konuyla ilgili olarak IOActive güvenlik sistemleri müdürü Mike Davis, “daha önce Diebold Nixdorf ile bu konuda birçok kez görüştüğünü bildirdi. Davis, Nixdorf'a ATM'lerinni hoparlörlerinin bulunduğu üst kısımda bir güvenlik hatası olduğunu ve buradan bir USB girişe erişilebildiğini söyledi.”

 Bunu öğrenen Diebold Nixdorf, Davis'e göre açığı büyük bir tehlike olarak görmedi çünkü paralar ATM'nin alt kısmında bulunan bir kasada saklanıyordu. Şirket, bu açığın para çalınmasına olanak tanımayacağını söyleyince Davis şunları söyledi:

atmlerdeki hata ATM 'lerde Şok Eden Hata atm
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İŞKUR Üzerinden: Binlerce Kişiye İş Fırsatı
İŞKUR Üzerinden: Binlerce Kişiye İş Fırsatı
Kara Kuvvetleri Komutanlığı Bünyesinde İstihdam Edilmek Üzere: 1300 Askeri Personel Alacak
Kara Kuvvetleri Komutanlığı Bünyesinde İstihdam Edilmek Üzere: 1300 Askeri Personel Alacak