İnternetten Satışlarda Kısıtlamalar Kaldırılıyor

Rekabet Kurumu internet üzerinden satışların kısıtlamasını ortadan kaldırmaya hazırlanıyor. Amaç buradaki rekabetin daha da artırılmasını ve tüketicinin de bu sayede ürün çeşitliliğine ve de uygun fiyat aralıklarına erişebilmesini kolaylaştırmak

İnternetten Satışlarda Kısıtlamalar Kaldırılıyor
İnternetten Satışlarda Kısıtlamalar Kaldırılıyor Duran Can Ateş
Bu içerik 2215 kez okundu.

Bilindiği üzere internet üzerinden yapılan satışlar pasif satış yöntemi niteliğini taşıyor. Dolayısıyla sınırlı kalan mevcut düzenleme AB komisyonunun da yaklaşımıyla değerlendirildiğinde eksiklikler mevcut. Yeni açıklanan kılavuz taslağında internet satışlarına ilişkin yasaklar da yeniden tanımlanmış durumda. Bu da markanın imajını ve de bedava sorununu gidermeye yönelik izin verilebilir nitelik taşıyor.

Günümüzde baktığınız zaman her bayinin de internet üzerinden satış yapabilmek gibi bir hakkı yok. Dolayısıyla internet sınırlaması da bu şekilde ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Normalde yapılan işlemler şu şekildeydi. Bir müşteri bir satıcının internet sitesinden alışveriş yapacaksa o zaman o müşteri o bölgeye ait olan internet sitesinden alım işlemini gerçekleştiriyordu. Dolayısıyla burada da rekabetin az olmasına ve fiyatların da makul seviyede kalmasına neden oluyordu.

 Söz konusu sınırlamalar yoluyla belli bir bölgeden veya müşteri grubundan gelen online taleplerin karşılanmasının engellenmesi, internet kanalı için maksimum satış oranı belirlenmesi ağır sınırlama olarak kabul edilecek.

Rekabet Kurumunun hazırlamış olduğu bu taslak ise çok kısa zaman içerisinde hayata geçmesi planlanıyor.Sağlayıcı tarafından öngörülen şartların alıcıların dağıtım kanalı olarak interneti kullanmasını caydırıcı nitelikte olması halinde, bu şartlar ağır sınırlama olarak değerlendirilebilecek

İnternetten Satışlarda Kısıtlamalar Kaldırılıyor internette kısıllamalar kalkıyor İnternetten Satışlarda Kısıtlamalar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İŞKUR Üzerinden: BİM Birleşik Mağazaları 371 Personel Alımı Gerçekleştirecek
İŞKUR Üzerinden: BİM Birleşik Mağazaları 371 Personel Alımı Gerçekleştirecek
Adliyelere En Az Lise Mezunu KPSS İle 4 Bin 170 Zabıt ve İcra Kâtibi Alımı Yapılacak
Adliyelere En Az Lise Mezunu KPSS İle 4 Bin 170 Zabıt ve İcra Kâtibi Alımı Yapılacak