İtfaiyeci Nasıl Olunur?

İtfaiyeci Nasıl Olunur?,itfaiyeci olmak için ne şartlar aranıyor, itfaiyeci olmak için ne yapmanız gerekiyor ve itrafiyecilik mesleğine ilişkin konuları haberimizin detaylarında bulabilirsiniz.

İtfaiyeci Nasıl Olunur?
İtfaiyeci Nasıl Olunur? Duran Can Ateş
Bu içerik 2901 kez okundu.

Yangın bir insanın karşı karşıya kalabileceği en kötü durumların başında geliyor. Çünkü insana maddi zararın yanı sıra aynı zamanda psikolojik zarar da veriyor. Yangın insanın en sıkıntılı zamanı ancak onunla uğraşan kişiler yani itfaiyeciler de meydana gelebilecek zararı en aza indirgeme noktasında anlık hizmet veriyor. Bu yazımızda hepimizin ihtiyacı olabilecek ancak olmasını da tercih etmediğimiz bir meslek olan itfaiyecilerden ve itfaiyeci nasıl olunurdan bahsetmek istiyoruz.

İtfaiyeci Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

İtfaiyeci olabilmek için bir takım şartlarında yerine getirilmesi gerekiyor. Bunları sıralayacak olursak aşağıdaki gibi listeleyebiliriz.

Türk Vatandaşı olmak,

Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

Devlette herhangi bir şekilde ceza almamış ve affa uğramamış olmak. Anayasal düzene karşı herhangi bir şekilde suç işlememiş olmak.

Erkek ya da Kadın olmak

Askerlikle ilişiğinin olmaması (erkekler için)

Lise, Meslek Lisesi veya dengi okul mezunu olmak

Başvuru Yapılacak Tarih itibari ile 30 Yaşını Doldurmamış olmak

KPSS’den gereken taban puanı almak

Görevini devamlı yapmasına engel olacak bir engeli bulunmamak,

İtfaiyeci Nasıl Olunur?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi başvuruda bulunabilmek için en az lise mezunu olunması gerekiyor. İtfaiyeciler belediye bünyesinde istihdam edildiği için ilanları takip etmek. Alınacak itfaiyeci konusunda belediyelerin ilanlarında gereken şartlar yazılıyor ve bu şartlara uygunluk taşıması gerekiyor.  Alım ise sözlü ve mülakat olarak iki şekilde sınavla gerçekleştiriliyor. Sözlü mülakatta adaylardan bazı bilgilere yanıt vermeleri bekleniyor. Örneğin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi,657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, Mahalli İdareler ile ilgili temel mevzuat,

100 BİN İŞKUR İŞ İLANI İÇİN TIKLAYINIZ

MEMUR ALIM İLANLARINDAN ANINDA HABERİNİZ OLMASINI İSTİYORSANIZ TIKLAYINIZ

itfaiyeci itfaiyeci nasıl olunur itfaiyeci olma şartları itfaiyeci olmak için ne yapılması gerekiyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fibabanka: Personel Alımı Gerçekleştirecek
Fibabanka: Personel Alımı Gerçekleştirecek
İŞKUR Üzerinden: 41 Danışma Memuru Alınacak
İŞKUR Üzerinden: 41 Danışma Memuru Alınacak