Eczacı Nasıl Olunur?

Türkiye’ de her yıl binlerce öğrenci üniversite sınavı için hazırlanıyor eczacılık ise burada özellikle meslek noktasında büyük bir umut vadediyor. Eczacı olabilmek için başarı ortalamasının da oldukça yüksek olması gerekir.

Eczacı Nasıl Olunur?
Eczacı Nasıl Olunur? Duran Can Ateş
Bu içerik 3814 kez okundu.

İnsanlık tarihinin en eski mesleklerine bakacak olursak ilk sırada eczacılığı görebiliriz. Bu nedenle de özellikle bizim ülkemizde oldukça saygın bir meslek dalı olarak bilinmektedir. Pek çok genç ise eğitimi sırasında eczacı olmak için büyük çabalar verir. Peki, günümüzde eczacı olabilmek için izlenmesi gereken yol nedir nasıl eczacı olunur, Biliyor muyuz?

Tıp fakültesi ve doktorlukla ilgili dalları kazanamayanlar için mecburi bir istikamet olarak eczacılığı gösterebiliriz. Mesleğin kazanımına baktığımız zaman ise oldukça iyi bir konumda olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum aslında bir anlamda bu mesleğe bakış açısının yoğun olmasını da sağlamıştır.

Türkiye’ de her yıl binlerce öğrenci üniversite sınavı için hazırlanıyor eczacılık ise burada özellikle meslek noktasında büyük bir umut vadediyor. Eczacı olabilmek için başarı ortalamasının da oldukça yüksek olması gerekir. Eczacı olabilmeniz için öncelikli olarak ülkemizde bulunan eczacılık fakültelerinden birinden mezun olmanız gerekir. Örneğin  İstanbul Üniversitesi, Hacettepe, Yeditepe Üniversitesi ve bunun gibi birçok devlet üniversitesinde olduğu gibi birçok özel üniversitede de Eczacılık eğitimi verilmektedir. Eczacılık mesleği ile ilgili olarak günümüzde devlette bir kadro açılmamış olduğu için de atama işlemi yapılamamaktadır. Mezun olan kişiler ilaç fabrikaları ya da bunun gibi özel ilaç şirketlerinde görev alabilirler ya da kendi eczanelerini açabilirler.  

Eczacılık mezunu bir kişi kendi yerini açmak istiyorsa o zaman istenilen belgeleri tamamlayarak il sağlık müdürlüğüne başvurması gerekir. Başvuru işlemi onaylandıktan sonra eczacılık unvanı alınarak eczanesini açabilecektir.  Aylık kazançlarına bakacak olursak asgari ücretinde kat ve kat üzerinde bir rakam almaktadırlar.

100 BİN İŞKUR İŞ İLANI İÇİN TIKLAYINIZ

MEMUR ALIM İLANLARINDAN ANINDA HABERİNİZ OLMASINI İSTİYORSANIZ TIKLAYINIZ

eczacı eczacı nasıl olunur eczacı olmak eczacı olmak için ne gerekir eczane açmak için şartlar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
13 Farklı Alanda 690 Paketleme İşçisi Alınıyor! Evde Çalışma İmkanı!
13 Farklı Alanda 690 Paketleme İşçisi Alınıyor! Evde Çalışma İmkanı!
TYP 13 Mart Yeni ilan! İl Özel İdaresi Personel Alımı Yapıyor
TYP 13 Mart Yeni ilan! İl Özel İdaresi Personel Alımı Yapıyor