Başbakan Maaşı Ne Kadar?

Türkiye' de her dönem bir Başbakanın maaşı merak edilmektedir. Bu haberimizde emekli Başbakanların ve şu an Başbakanlık görevini yerine getiren devlet görevlisinin maaşı yer almaktadır.

Başbakan Maaşı Ne Kadar?
Başbakan Maaşı Ne Kadar? Duran Can Ateş
Bu içerik 4917 kez okundu.

Başbakan bir ülkenin yönetiminde önemli bir noktada olan kişi demektir. Bizim ülkemiz için konuşacak olursak ikinci adamdır. Başbakanlık yapan kişlilerin ülkesi ve vatandaşları üzerinde de bir takım sorumlulukları ve görevleri vardır. Bu nedenle de diğer meslek gruplarına göre daha fazla yük omuzlarına yüklenmiştir. Bu sorumluluk ve ağır yükün bir anlamda da maddi karşılığı olmak durumundadır ve diğer meslek gruplarına göre daha fazla maaş alırlar.

Başbakanlık en değerli meslek olarak bilinmektedir. İnsanlar tarafından da sürekli icraatları ve maaşları merak edildiği için önem arz eder. Başbakan devletin yönetimi noktasında da etkili bir şekilde rol oynadığından dolayı yönetim birimi olarak değerlendirilir.

Başbakanlık herkesin isteyebileceği bir meslek ve görevlerinin de çok olması yüksek olarak kabul edilen bir maaş rakamı verilmesine neden olmaktadır.  

Aşağıdaki listede emekli başbakan maaşı hakkında açıklayıcı bir tablo yer almaktadır. Buradan hareketle yola çıkarsak başbakan maaşı bugün yalnız ülkemizde değil aynı zamanda dünyanın pek çok ülkesinde de her dönem merak konusu olmayı başarmıştır.

Bir başbakanın aldığı maaşla yapmış olduğu görev ve sorumlulukları kıyasladığınız da bu rakamın daha az olduğunu söyleyebiliriz. Ancak başbakanlığında bir meslekten ziyade gönüllülük esasına ve devletini severek yapmak durumunda olunan bir meslek olduğunu düşündüğünüzde alınan bu maaşında ortalama olarak yeterli olduğu bilinir. Türkiye’de meslek grupları içerisine bakarsanız Başbakan maaşının ciddi anlamda fazla olduğunu da görebilirsiniz.

 

Başbakan Maaşı                 Net Maaş            Emekli Başbakan Maaşı

2015                                     14.500 TL             8.000 TL

2016                                     14.500 TL             8.000 TL

2017                                     16.000 TL             9.000 TL

100 BİN İŞKUR İŞ İLANI İÇİN TIKLAYINIZ

MEMUR ALIM İLANLARINDAN ANINDA HABERİNİZ OLMASINI İSTİYORSANIZ TIKLAYINIZ

başbakan başbakan maaşı başbakan ne kadar alıyor başbakan maaşı ne kadar 2018 başbakan maaşı başbakan maaşları kıyaslaması

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İŞKUR Üzerinden: BİM Birleşik Mağazaları 371 Personel Alımı Gerçekleştirecek
İŞKUR Üzerinden: BİM Birleşik Mağazaları 371 Personel Alımı Gerçekleştirecek
Adliyelere En Az Lise Mezunu KPSS İle 4 Bin 170 Zabıt ve İcra Kâtibi Alımı Yapılacak
Adliyelere En Az Lise Mezunu KPSS İle 4 Bin 170 Zabıt ve İcra Kâtibi Alımı Yapılacak