Okul Öncesi Öğretmeni Olmak İçin Ne Yapılmalı?

Bu mesleği seçmek için pek çok alternatifiniz bulunuyor. İlk önce üniversitelerin okul öncesi öğretmenliği bölümünü, ana okulu,ev ekonomisi yüksek okulu gibi bölümlerden mezun olmanız gerekiyor. Ancak daha fazlasını haberimizin detaylarında bulabilirsiniz.

Okul Öncesi Öğretmeni Olmak İçin Ne Yapılmalı?
Okul Öncesi Öğretmeni Olmak İçin Ne Yapılmalı? Duran Can Ateş
Bu içerik 6171 kez okundu.

Daha önce siz aslında bu bölümü anaokulu öğretmenliği olarak biliyordunuz ancak günümüzde bu bölüm okul öncesi öğretmeni şeklinde tanımlanıyor. Bizlerde merak edilen ve son dönemlerde bir hayli ilgi gören bu meslek dalı hakkında sizler için ayrıntı vermek istedik. Biliyoruz ki eğitim hayatı içerisinde pek çok zorlu alanlar var ve bu alanlar içerisinde de hangisini okumak ve tercih etmek için güçlük çektiğinizin farkındayız. İsteseniz sözü uzatmadan önce okul öncesi öğretmeni olmak için ne yapılmalı? Bu konuya derinlik verelim.

Bu mesleği seçmek için pek çok alternatifiniz bulunuyor. İlk önce üniversitelerin okul öncesi öğretmenliği bölümünü, ana okulu,ev ekonomisi yüksek okulu gibi bölümlerden mezun olmanız gerekiyor. Sonrasında her öğretmenlikte olduğu gibi KPSS’ye girme şartınız var. Milli eğitim bakanlığı  her branşta alım için belli bir kota uygulaması yapıyor ve bu da büyük bir çoğunlukla 70 taban puan oluyor. Sizin amacınız taban puanın çok üzerinde bir sonuç almak çünkü bir anlamda da birbirinizle yarışıyorsunuz.

Eğer ki devlette çalışmak istemiyorsanız ya da atamanız çıkmadı ise o zaman özel sektör içerisinde de görev alabilirsiniz. Çocuk gelişimi bölümü okuyanlarda formasyon aldıktan sonra öğretmen olarak görev yapabiliyorlar. Kız Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi Bölmünden mezun olan adaylar sonrasında herhangi bir yüksekokuldan mezun olması durumunda Sınıf Öğretmenlerine Yönelik Okul Öncesi Eğitim Öğretmenliği Eğitim Seminer Çerçeve Programı’nı başarıyla tamamlayarak öğretmen olabilir.

Açık öğretimde Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği Bölümünde okuyan ve önlisans mezunu olanlar öğretmen olabilirler. 

okul öncesi öğretmen okul öncesi öğretmenliği çocuk gelişimi ana okulu öğretmenliği

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İŞKUR Üzerinden: BİM Birleşik Mağazaları 371 Personel Alımı Gerçekleştirecek
İŞKUR Üzerinden: BİM Birleşik Mağazaları 371 Personel Alımı Gerçekleştirecek
Adliyelere En Az Lise Mezunu KPSS İle 4 Bin 170 Zabıt ve İcra Kâtibi Alımı Yapılacak
Adliyelere En Az Lise Mezunu KPSS İle 4 Bin 170 Zabıt ve İcra Kâtibi Alımı Yapılacak