Sözleşmeli Öğretmenlik Nedir?

Sözleşmeli öğretmenlik çok uzun yıllardan bu yana uygulanan bir politika olmakla birlikte bu eskiden kadro ve sözleşmeli öğretmen alımları ayrı ayrı gerçekleşirdi.

Sözleşmeli Öğretmenlik Nedir?
Sözleşmeli Öğretmenlik Nedir? Duran Can Ateş
Bu içerik 6651 kez okundu.

Öğretmen adaylarının en çok merak ettiği konuların başında sözleşmeli öğretmenlik nedir? ve şartları nelerdir bu konu oluyor. Sözleşme ile personel alımı hükümetin zaman zaman başvurduğu yöntemlerin başında geliyor. Bazı bölgeler öğretmenlerin eğitimleri için sıkıntılı olabilir bu durumda o bölgeye gitmek istemeyen öğretmenlerin yerine ihtiyacı gidermek amacıyla sözleşmeli öğretmen alımı gerçekleştirilir.  

Sözleşmeli Öğretmenlik Hakkında

Sözleşmeli öğretmenlik çok uzun yıllardan bu yana uygulanan bir politika olmakla birlikte bu eskiden kadro ve sözleşmeli öğretmen alımları ayrı ayrı gerçekleşirdi. Artık yeni yapılan düzenlemeyle birlikte tüm öğretmenler sözleşmeli olarak göreve başlıyorlar. Sözleşmeli öğretmenlik ise artık aday öğretmenlik şeklinde değerlendirilmektedir.

Yeni atanan öğretmen hangi ödemeleri alır merak edenler haberimizin detayından ayrıntıları öğrenebilir.

2016 yılından itibaren sözleşmeli öğretmenlik kadroları doğu illerdeki öğretmen eksikliğinin ve de tayinlerin önünü kapatmak için yapıldı. Yeni atanan bir öğretmen 5 yıl zorunlu doğu görevini tamamlamak durumunda daha sonrasında ise tekrar tayin isteyebiliyor.

Sözleşmeli Öğretmenliğin Şartları

Sözleşmeli öğretmenlik dört yılı kapsar. Göreve başlayan bir öğretmen dört yıl boyunca gittiği şehirde kalmakla yükümlüdür. Dört yılın sonunda ise öğretmenden memnuniyet durumuna göre çalıştığı kurumda kadroya alınır. Burada ki kadrolu çalışma süresi ise 2 yıldır. Toplam olarak altı yıl doğu görevini tamamlayan bir öğretmen artık istediği bir şehre tayinini isteyebilecektir.  

sözleşmeli öğretmen öğretmenlik sözleşmeli öğretmen nedir öğretmen

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara Ön Lisans, Lisans Mezunu 50 Zabıta Alacak
Ankara Ön Lisans, Lisans Mezunu 50 Zabıta Alacak
Hastanelere kura ile 2064 işçi, personel memur alımları! Başvuru adımları
Hastanelere kura ile 2064 işçi, personel memur alımları! Başvuru adımları