Memurlar Ölüm Yardımı Nasıl Alır?

Bir devlet kurumunda çalışan memurun Türkiye’de ölümü durumunda cenazenin başka bir şehre nakli gerekiyorsa bu durumda cenazenin masrafları çalıştığı kurum tarafından karşılanmak durumundadır

Memurlar Ölüm Yardımı Nasıl Alır?
Memurlar Ölüm Yardımı Nasıl Alır? Duran Can Ateş
Bu içerik 4515 kez okundu.

Sağlık yardımlarının ve sosyal güvencenin tek bir çatı altında toplandığını biliyoruz ancak buna karşılık devlet memurlarına yapılan cenaze giderleri yardımının da halen devam ettiğini söyleyebiliriz. Bu madde 657 sayılı devlet memurları kanununun 210. Maddesinde açıkça belirtilmiş durumda.

Cenaze Giderleri

Bir devlet kurumunda çalışan memurun Türkiye’de ölümü durumunda cenazenin başka bir şehre nakli gerekiyorsa bu durumda cenazenin masrafları çalıştığı kurum tarafından karşılanmak durumundadır. Ayrıca memurun veya eşinin yurtdışında ölüm gerçekleşirse o zaman da cenazenin Türkiye’ye getirilmesi için kurumca ödeme işlemi gerçekleştirilir.

Cenaze giderlerini kısaca anlatmaya çalışırsak ölüm halinin gerçekleşmiş olduğu şehirde cenazenin defin işleminde yapılan giderlerin karşılanmasıdır. Ancak burada bahsettiğimiz şey cenazeye gönderilen çelenk, ara giderleri ya da buna benzer yapılan törenleri kapsamaz

Ölüm Yardımı

Ölüm yardımı devlet memurunun ya da aile bireylerinden herhangi birinin ölümü halinde sosyal bir hak olarak verilmesidir. Bu haktan yararlanabilmek için devlet memurunun ölen eşinin de memur olması gerekmez. Burada ödenecek tahmini yardım miktarı ise 753 TL civarında olacaktır. Eğer ki ölen kişi devlet memuru ise o zaman eşine, çocuklarına eğer ki bunlar yoksa anne ve babasına o da yoksa kardeşlerine yardım yapılır.  Bunun yaklaşık olarak fiyatı ise 1,500 TL civarındadır. Ölüm yardımından vergi ve diğer kesintiler uygulanmaz ödeme yapılması içinde emir beklenmez. Bu borcun haczedilmesi de mümkün değildir.

memur ölüm yardımı cenaze yardımı memur eşinin ölümü ölüm yardımı almak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
13 Farklı Alanda 690 Paketleme İşçisi Alınıyor! Evde Çalışma İmkanı!
13 Farklı Alanda 690 Paketleme İşçisi Alınıyor! Evde Çalışma İmkanı!
TYP 13 Mart Yeni ilan! İl Özel İdaresi Personel Alımı Yapıyor
TYP 13 Mart Yeni ilan! İl Özel İdaresi Personel Alımı Yapıyor