YENİ DÜZENLEMEYLE BİRLİKTE KPSS SİSTEMİ NASIL OLACAK?

Son zamanlarda yapılan değişiklerle ilgili milyonlarca adayın aklındaki sorulara ışık tutacak cevaplar bu haberimizde..

YENİ DÜZENLEMEYLE BİRLİKTE  KPSS SİSTEMİ NASIL OLACAK?
YENİ DÜZENLEMEYLE BİRLİKTE  KPSS SİSTEMİ NASIL OLACAK? Duran Can Ateş
Bu içerik 9488 kez okundu.

 

Bilindiği üzere son günlerde TEOG, YGS ve LYS sınavlarında köklü değişiklikler yapıldı. Bu sınavların ardından KPSS için de değişiklikler  düşünülüyor. KPSS’nin değiştirilmek istenilen sistemi de şöyle; tüm memur adayları ilk olarak genel kültür ve genel yetenek sorularının olduğu  bir sınava ortak  oturumla girmekteydi. Bu oturumun ardından öğretmen adayları  için ÖABT adında bir öğretmenlik  alan sınavı yapılmaktaydı. Öğretmenlik adayları dışındaki adaylar  da memur olmak istedikleri alan ile ilgili soruların sorulduğu başka bir  sınava   girmekteydi. Böylelikle memur adaylarının  hem alan kapsamındaki  bilgileri hem de genel kültür ve yetenek kapsamındaki bilgileri test edilmekteydi.

 

Yeni sistem ile herkese alan sınavı getirilecek….

Yapılacak olan yeni değisikliklerle  bu sistem artık değiştirilerek  memur adayları için her meslek grubuna özel olarak alan sınavı uygulanacak. Bu sayede  atanacak olan adayların  mesleki bilgilerinin yüksek dereceli olması hedeflenmekte. Fakat  bu değişim hakkında  detaylı bir açıklama  henüz yapılmadı. Adaylar yeni sınav  sisteminin nasıl  olacağını  merakla bekliyor.

 

Yeni sistem ile adaylara Güvenlik Soruşturması geliyor…...

15 Temmuz darbe girişimi sonrası KHK ile memur olacak herkese güvenlik soruşturması yapılmasına  karar verildi. Bu sebeple  emniyet birimleri tarafından  yapılacak olan  detaylı incelemeler sonucunda adayların  herhangi bir terör örgütü ile ilişkisinin olup olmadığı incelenecek,istihbarat raporları, arşiv taraması, adli sicil kaydı gibi hususlar tek tek araştırılacak. Eğer aday  bu soruşturmalar sonucunda herhangi bir sebeple kusurlu görülürse memur olarak atanması mümkün olmayacak.

Anlaşıldığı üzere bu tip düzenlemelerle başta FETÖ örgütü  olmak üzere diğer zararlı örgütlere karşı sıkı  önlemler  alınmak isteniyor. Fakat doğal olarak getirilen bu sistemin ne derece sağlıklı bir şekilde uygulanacağı bilinmezken akla gelen bir diğer soru ise bu uygulamanın neden bu zamana kadar uygulanmadığı oluyor. Adayların aklındaki tüm bu sorular ancak sistemin uygulanmaya başlaması ile yok olacak.

100 BİN İŞKUR İŞ İLANI İÇİN TIKLAYINIZ

MEMUR ALIM İLANLARINDAN ANINDA HABERİNİZ OLMASINI İSTİYORSANIZ TIKLAYINIZ

kpss kpss yeni sistemi memur alımları nasıl olacak kpss sınavı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İŞKUR Üzerinden: BİM Birleşik Mağazaları 371 Personel Alımı Gerçekleştirecek
İŞKUR Üzerinden: BİM Birleşik Mağazaları 371 Personel Alımı Gerçekleştirecek
Adliyelere En Az Lise Mezunu KPSS İle 4 Bin 170 Zabıt ve İcra Kâtibi Alımı Yapılacak
Adliyelere En Az Lise Mezunu KPSS İle 4 Bin 170 Zabıt ve İcra Kâtibi Alımı Yapılacak