Sağlık Bakanlığı Tıbbi Sekreter Alımı

geldi ve ilanın mülakatsız şekilde yapılacağı öğrenildi. 81 ilde hastaneler bünyesine yapılacak personel alımı için ilan beklenirken SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA alımların 16 bin - 16 bin şeklinde iki alım olarak olacağını ve İkinci alımların Birinci Alımlardan hemen sonra yapılacağını belirtti .

Sağlık Bakanlığı Tıbbi Sekreter Alımı
Sağlık Bakanlığı Tıbbi Sekreter Alımı Duran Can Ateş
Bu içerik 9248 kez okundu.

Sağlık Bakanlığı 32 bin tıbbi sekreter alımı için son dakika açıklaması geldi ve ilanın mülakatsız şekilde yapılacağı öğrenildi. 81 ilde hastaneler bünyesine yapılacak personel alımı için ilan beklenirken SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA alımların 16 bin  - 16 bin şeklinde iki alım olarak olacağını  ve İkinci alımların Birinci Alımlardan hemen sonra yapılacağını belirtti .

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sağlıkçı alımları için kılavuzun bu hafta içerisinde ÖSYM ye gönderileceğini belirtti. Sağlıkçı alımlarının önümüzdeki hafta başlayacağını öngörüyoruz.

TIBBİ SEKRETER BAŞVURU GENEL ŞARTLARI NELER ?

Söz konusu tıbbi sekreter alımına başvuru yapacak adayların aşağıdaki genel şartları taşıması gerekmektedir:

  1. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olması

 

  1. Kamu haklarından yoksun olmaması ve TCK 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmaması gerekmektedir.

 

 

  1.  Adayların görevini yapmasına engel sağlık sorununun olmaması gerekiyor.

 

  1. Erkek adaylar için askerlik çağına henüz gelmemiş, askerlik yapmış, tecilli ya da askerlikten muaf olması gerekmektedir.

 

32 BİN KLİNİK VAR

Türkiye genelinde hastanelerde bulunan 32 bin klinikte doktorların yanında çalışacak 32 bin sekreter alımı yapılacak. Alınacak personeller, doktorun yanında olacak ve hastanın bilgilerini, muayene verileri ile diğer verilerini doktorun talimatları doğrultusunda sisteme girecek. Alınacak sekreterler KPSS puanı ile mülakatsız şekilde atanacak. Alınacak adayların Önlisans Tıbbi sekreterlik mezunu olması şartı olacağı açıklandı.

 

KPSS BRANŞ SIRALAMASI KAÇA KADAR DÜŞER?

 

Hali hazırda üniversiteyi bitirmeyen ve 2022 Önlisans Kpss sınavına girmiş 38 bin civarında aday olduğu biliniyor . Bu adayların ilk alımlarda tercih yapamayacak olması sıralamalarda ciddi sapmalar olacağını gösteriyor. Önlisans KPSS atamalarında bu sapmalar ciddi yüzdelere ulaşabiliyor . 2020 Önlisans Kpss ile 3000 civarında Tıbbi Sekreter alımı yapıldı ve Atanan son kişinin branş sıralaması 4995 oldu . Sapma % olarak % 60 a yakın oldu . 2022 Önlisans kpss ile alımı yapılacak 16 bin + 16 bin tıbbi sekreter alımlarında aynı oranda  sapmaların olması durumunda sıralaması 50 bin üzerinde olan adayların bile atanmak için şansları bulunuyor .

2020 Kpss ile yapılan 3000 Tıbbi sekreter alımında taban puanı 80 oldu . Bu alımlarda taban puanının 60 lı puanları göreceği öngörülüyor . Tercih döneminde adayların çok dikkatli davranmaları tavsiye ediliyor.

 

KILAVUZ İLANI NE ZAMAN?

 

Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA Niğde de katıldığı bir toplantıda kılavuzun bu hafta ÖSYM ye verileceğini belirtti. Kılavuz ÖSYM ye iletildikten sonra ÖSYM başvuru sayfasını açacak. Başvuruların Kasım ayı bitmeden başlaması öngörülüyor.

 

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik kaç kişi atandı?

Sağlık sektöründe hem kamu hem de özel sektör içerisinde en fazla tercih edilen bölümlerden birisi “Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik” tir. 2020 yılı içerisinde Sağlık Bakanlığı' nın 1. atama döneminde 772, 2.atama döneminde 228 ve 3.atama döneminde 466 tıbbi sekreter istihdam edilmiştir.

 

TIBBİ SEKRETER ALIMINDA YAŞ SINIRI OLACAK MI ?

 

Şu an için alımlarda yaş sınırı olacağına dair bir açıklama yok . Gerekli bilgileri kılavuz açıklanınca daha net öğreneceğiz.

 

sağlık bakanlığı personel alımı tıbbi sekreter

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TEB Personel Alımı 12 Şehir İlanı; Lise Ön Lisans ve Lisans İş İlanları
TEB Personel Alımı 12 Şehir İlanı; Lise Ön Lisans ve Lisans İş İlanları
İŞKUR TYP 25-26 Aralık 40 personel alımı başvuruları başladı
İŞKUR TYP 25-26 Aralık 40 personel alımı başvuruları başladı